Jobba hos oss


Vi söker nya medarbetare!

Lärare fritidshem

Om dig
Du bör helst ha utbildning fritidslärare, men även annan utbildning kan räknas. Du bör ha erfarenhet av arbete med barn i åldern 6-12 år

Din profil
Utbildning
*KRAV , Gymnasial utbildning

Kompetenser
MERITERANDE
*Lärarexamen – fritidshem, grundskolans tid. år

Arbetslivserfarenhet
MERITERANDE
*Lärare i fritidshem/Fritidspedagog:1-2 års erfarenhet

Dina arbetsuppgifter
Vi arbetar med freinetpedagogik, vilket du kan läsa mer om på vår hemsida. Fritids och skolan arbetar tätt tillsammans där temat oftast, håller ihop aktiviteterna. Utedagar med aktiviteter blandas med aktiviteter inomhus med tillgång till alla de lokaler som skolan har, bibliotek, slöjdsalar, musikrum mm

Övrigt
Anställningsvillkor
Tjänsten ska tillsättas i mitten av februari .
Vi tillämpar provanställning 6 månader

 

Förskollärare

Om dig
Vi vill att du ska arbeta freinetiskt, våga pröva tillsammans med barnen, lyssna in och ha ett öppet sinne. Vi arbetar tematiskt med ett och samma tema under längre period. Vi arbetar med sokratiska samtal, filosoferande samtal med de äldre barnen. Du bör vara nyfiken på vad vi har, och också kunna dela med dig av det du har. Hela enheten arbetar mycket med digitala verktyg så din nyfikenhet bör finnas inom detta område också.

Din profil
Utbildning
MERITERANDE
*Pedagogik och lärarutbildning
*Eftergymnasial utbildning två år eller längre

Kompetenser
MERITERANDE
*Lärarexamen-förskola, förskoleklass tidigare år

Arbetslivserfarenhet
MERITERANDE
*Lärare i förskola/Förskollärare: Mindre än 1 års erfarenhet

Dina arbetsuppgifter
Den ena tjänsten ska tillsättas i februari och den andra i augusti. Arbetsuppgifterna blir att tillsammans med kollegorna i arbetslaget se till att utveckla vår förskola med freinetpedagogiken som grund.

Övrigt
Anställningsvillkor
Vi tillämpar provanställning 6 månader

Skicka din ansökan senast den 31/1 till: marita@freinetskolanhugin.se